The Jax Gym Level Four Team very proudly won the Third-Place Team Trophy

Top Honors (First - Fifth) for the Jax Gym Level Four Team gymnasts follow:

 

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALL-AROUND
Juliet Second Second ThirdT Third Second
Lily Third Third FourT First Fourth
Rebekkah     Second    
Charlee Fifth   Fourth Fourth Third
Makenzie   Third First Third Second
Parker     Second Fifth  
Summer Third First Third First First
Tiffany     Third Fifth  

 

Summer Hoelzman won the First-Place Individual All-Around for her age bracket.  This is just Summer's second competition with Jax Gym but I apologize because things were so hectic and Ms. Lois was coaching the next session and couldn't go to awards to get a photo of Summer but we congratulate you, Summer, and we are so happy that you are a part of our team.

Kensley not only won the First-Place Trophy for winning First-Place Individual All-Around for her age bracket, but she had also earned the  second high score in her session. Kensley is in her second year competing for Jax Gym, having been a member with her teammates of the first Level One Team at Jax Gym.

Top Honors (First - Fifth) for the Jax Gym Level Two Gymnasts follow:  (By age and then alphabetically by first name)

 

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALL-ROUND
Kensley Second Third First First First
Lianna Third T Fifth SecondT SecondT Second
Aniya SecondT   First FifthT Third
Avah FifthT Second FourthT   Third
Daisey Fifth SecondT Fifth SecondT Second
Paisley   Fourth   Fourth Fifth
Jillian FourthT Fourth      
NoahGrace Fourth ThirdT     Fifth

 

 

Lilly won First-Place Individual All-Around for her age bracket

Aubrey won First-Place Individual All-Around for her age bracket.

Competing in the sixth session which began at 12:45 were76 Level Four and four Level Five gymnasts.  Competing for the Jax Gym Level Four Team, which is coached by Coach Lois, were Makenzie Baker, Rebekkah Baker, Parker Brock, Tiffany Dooley, Juliet Dunlap, Summer Hoelzman, Lily Overholser and Charlee Smith.

The third session of Friday evening began at 6:05 and featured 91 Level Two gymnasts from ten teams.  Competing for Jax Gym were Kensley Haden, Jillian Hollis, Daisey McCuin, Paisley McDaniel, Isabella Ortega, Lianna Overholser, Avah Williams, Noah Grace Williams and Aniya Young.  Larsey Watkins was unable to compete due to injury suffered at home but she was with her team, helping to cheer them on.  The team was pleased that Larsey could be with them - most of these gymnasts have been together as a team for the second year.  The Level Two Team gymnasts are coached by Coaches Lynn and Kaylen.

 

The Jax Gym Level Two won the Fourth-Place Team Trophy.

The Jax Gym Level Three Team won the Second-Place Team Trophy

The Jax Gym Level One Team proudly won the Second-Place Team Trophy.

Top Honors awarded to the Jax Gym Level One Team members (first - fifth) follow:

 

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALL-AROUND
Gabrielle Fifth T SecondT  First FourthT Third
MaciKate First FourthT Third SecondT Second
Kinley ThirdT  First First First First
Anyiah Fifth        
Hanlee Fourth Fifth Third   Fourth
Riley FifthT Second FifthT ThirdT Fourth
Emerson First First First First First
Christine Fourth Second Fifth   Fourth

 

 

 

 

Kinley won the First-Place Individual All-Around for her age bracket

Emerson won the First-Place Individual All-Around for her age bracket but she also had the highest all score for this entire session.  She was awarded the crown for this wonderful honor.

The Saturday session for Level Three gymnasts began at 9:40.  (Two more sessions for Level Three were held on Sunday).  The Jax Gym Level Three team competed with 91 gymnasts from eight teams.  Competing for Jax Gym Level Three Team, coached by Coaches Sara and Jenna, were Laila Bullock, Georgia Clements, Makaelyn Clifton, Jaeden Cooper, Lilly Davis, Aubrey Hague, Carsyn Jones, Ellie Joson, Kiersten Lewis, Adalyn Palmer, Joslyn Roberts, Kenzie Tawney, Melaney Wallace, Savannah White and Noelle Zoller.

Top Honors (First - Fifth) awarded to the Level Three Team follow:

 

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALL-AROUND
Aubrey FirstT Third First First First
Carsyn     Fourth   Fifth
Georgia       FourthT  
Melaney       Second  
Ellie FiveT     Fifth Fifth
Kenzie   Fourth      
Noelle First     First Third
Joslyn     Fifth Fourth Fourth
Kiersten   Second Second Second Second
Laila Fifth First First Fourth Second
Lilly Fourth Fourth Second First First
Makaelyn         Fifth
Jaeden   Fifth   Second  
Savannah   Third Fifth Second

 

 

Ariana won First-Place Individual All-Around Honors for her age division,

Klaire won First-Place Individual All-Around Honors for her age division.

These two photos were taken at earlier competitions.

Competing in the early Saturday competition which began at 8:00 were 51 Level One gymnasts from seven teams.  Competing for Jax Gym Level One Team, coached by Coaches Lynn and Elizabeth, were Hanlee Bridges, Gabrielle Davis, Christine Ford, Kinley Lercher, Riley Miller, Emerson Orman, Anyiah Tenner and Maci Kate Weatherford.

The Jax Gym Xcel Silver Team was awarded the Third-Place Team Trophy

Top Honors (first - fifth) earned by the Jax Xcel Silver gymnasts follow:  (by age, then alphabetically by first name)

 

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALL-AROUND
Ariana First First First First First
Grayson Third Third   Third T Fourth
Alayna   Second First   Fifth
Hannah SecondT Third Third ThirdT Second
Jaidyn Fourth First   ThirdT Third
Lily SecondT Second Fourth SecondT Second
Aryonna Fifth FourthT Second Fifth Fourth
Makala     ThirdT   Third
Zaria First Third Fifth First Third
Klaire First First FirstT   First

 

Jax Gym hosted its largest competition yet in its 20 years of hosting gymnastics competitions in a very successful three-day competition.  The meet was held again at the Little Rock Convention Center.  Over 800 gymnasts from 26 teams from Tennessee, Mississippi, Louisiana, Texas, Oklahoma and Arkansas competed in this eleven-session meet.  The scores for the meet are on Meetscoresonline if you want to see scores.  

 

Coach Laurel, along with our hard-working staff members, with the help of Michael York on computer, did a fantastic job and we can't say just how proud we are of all of them - I will get into more of appreciation later.

 

The first session began at 2:00 on Friday afternoon and that meant that that our staff and the volunteers who came to set up had to really hustle to be ready at this earlier time.  First session featured 48 Xcel Bronze gymnasts from six teams.  Jax Gym does not compete xcel bronze, so we had no one in this session.

 

The second session began at 3:40 and featured 67 Xcel Silver gymnasts from nine teams, including Jax Gym Xcel Silver Gymnasts.  Competing for xcel silver for Jax were Makala Cleveland, Jaidyn Clifton, Ariana Cruz, Hannah Ergle, Lily Fields, Aryonna Ford, Alayna Griffin, Zaria Jenny, Klaire Mawhorr, and Grayson Thomas.  The team is coached by Coach Jenna.

Coach Lois

Jax Gym hosts largest Emerald Classic Competition - 20th anniversary

Coaches Jenna and Sara

Coaches Lynn and Elizabeth

 

Coach Lynn

 

 

Coach Kaylen

Coach Jenna

Website Created & Hosted by Doteasy Web Hosting Canada