2021_Jax Gym - YDD - Lev 6 - Charlee 1st AA
2021_Jax Gym - YDD - Lev 2 - 1st AA Hanlee Bridges
2021_Jax Gym - YDD - Lev 4 - 1AA - Aubrey
2021_Jax Gym - YDD - Lev 4 - 1AA - Kiersten (2)
2021_Jax Gym - YDD - Lev 4 - 1AA - Lily Davis)

Aubrey placed First-Place Individual All-Around Winner for her age bracket.

Kiersten placed First-Place Individual

All-Around Winner for her age bracket.

Lily placed First-Place Individual All-Around Winner for her age bracket.

Jax Gym Xcel Platinum gymnasts competed in the Saturday 11:45 session.  Coached by Stacy are the following gymnasts:  Kaeani Cruz, Anna Highfill, Kenzie Howerton, Mia Mabry and Kensley Rickett.

We definitely believe in the benefit of wearing the masks but isn't it a shame to hide these pretty faces.

 

Top Honors awarded to the Jax Gym Level Four Team gymnasts follow:

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Melaney SecondT   SecondT   Third
Aubrey   First   First First
Carsyn  First   ThirdT ThirdT  
Brianna ThirdT Second Third Third Second
Kiersten Second   First First First
Noelle First     Third  
Joslyn     First    
Laila   Second Second Second Second
Lily ThirdT First Third First First
Savanna ThirdT Second Second First Third

 

The Jax Gym Level Four Team competed in the early Saturday morning session which began at 8:00.  Competing in this session were Laila Bullock, Brianna Burrell, Makaelyn Clifton, Lily Davis, Aubrey Hague, Carsyn Jones, Kiersten Lewis, Joslyn Roberts, Kenzie Tawney, Melaney Wallace, Savanna White and Noelle Zoller.  The Level Four team, coached by Coaches Sara, Jenna and Laurel, won the First-Place Team Trophy for their session and placed third when scores were included in the next session of Level Four gymnasts.  

Jax Gym Level Two Team competed in the late Friday evening session which began at 7:00.  Competing Level Two were Hanlee Bridges, Gabriel Davis, Kennady Eaton, DeVine Givens, Analina Gurrola, Kinley Lercher, Riley Miller, Anna Mullen, Emerson Orman, Lillian Ortega, Juniper Scott-Hampton, Christine Sukup, Anyiah Tenner, Avarey Vannada, Macie Kate Weatherford and Sophia Williams.  The Level Two Team is coached by Coaches Lynn and Lois and are assisted by Elizabeth and Mae.

Noah Grace placed First-Place Individual All-Around for her age bracket.  Congratulations, Noah Grace - we know that you have been working hard.  Noah Grace and Lianna, along with some others on the Level Three Team started out on the first Level One Team of Jax Gym.

Presley placed First-Place All-Around (Individual) for her age

bracket.  Congratulations, Presley - You have come a long way in a very short time - keep up the good work!

The Jax Gym Level Three Team proudly won the First-Place Team Award.

Two very proud Level Two Gymnasts are shown here

Macie Kate placed First-place Individual All-Around for her age bracket.  Congratulations, Maci Kate!

Hanlee placed First-Place Individual All-Around   for   her age bracket.  Hanlee, Congratulations!

 

Lianna placed First-Place Individual All-Around for her age bracket.  This is the third meet in a row that Lianna has placed 1AA.  We hope she knows how proud we are of her and all of her teammates.

Jax Gym Level Two Team proudly won the Second-Place Team award.

Top Honors, first, second third, fourth or fifth, awarded to the Level Two gymnasts follow (by age alphabetically by first name)

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
MacieKate First Second Third Fourth First
Anna Fifth Third FourthT   Third
Gabriel FourthT Fifth First   Fourth
Analina       Third  
Anyiah   Fourth Third Fourth Fourth
Avarey     Fifth Second  
DeVine FourthT FifthT   Second  
Hanlee    First First Fifth First
Kinley   Fifth Second Fifth Fifth
Juniper First FourthT   Fourth Fourth
Kennady FifthT   Fifth    
Riley     FourthT    
Christine FourthT Fourth FifthT   Fifth
Emerson Fourth FirstT   Second Third
Sophia   FifthT   FifthT Fifth

 

Top Honors (First, Second or Third) were awarded to the Level Three gymnasts as follow:

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Kensley First     Second  
Lianna SecondT First First ThirdT First
Daisy Third     Third Third
Danica     Second First Second
NoahGrace FirstT FirstT ThirdT First First
Adalyn   Third   Third  
Addyson     ThirdT Third  
Isabella Second        
Presley Second First Second   First

 

Jax Gym Competes at Yankee Doodle Dandy - Jan 2021

Jacksonville Gymnastic Competitive Team competed January 15-16-17 at the Pine Bluff Convention Center at the Yankee Doodle Dandy Meet.  This is a competition that Jax Gym has competed in for many years - our gym has been good friends with Flip Flop Gym who host this meet all through the years.  The meet has changed due to Covid but the friendships remain.  The competition was hosted for over 350 gymnasts from seventeen Arkansas teams and one team from Louisiana.  

The meet began for Jax Gym when the Level Three Team competed at the 10:15 session on Friday.  Level Three teams competed in two sessions.  Competing Level Three, under the coaching of Coach Tori, were Hayden Black, Presley Burns, Addyson Craven, Danica DeLaMater, Magenta Dickerson, Kensley Hayden, Daisy McCuin, Isabella Ortega, Lianna Oveholser, Adalyn Palmer and Noah Grace Williams.

Jax Gym Xcel Gold gymnasts competed on Sunday at the 12:00 session.  Coached by Coach Stacy, were Virginia Chestnutt, Ariana Cruz, Lily Fields, Aryonna Ford and Grayson Thomas.

Top Five Honors earned by the gymnasts follow:

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Virginia Third First Fourth Fifth Second
Ariana ThirdT First   Second Third
Lily   Fourth      
Aryonna Fourth        
Grayson First First Fifth First First

 

Grayson earned the honor of placing First-Place Individual All-Around for her age bracket.

Jax Gym Level One gymnasts, coached by Coaches Lynn and Lois and assisted by Elizabeth and Mae, competed on Sunday at 3:00.  These gymnasts are our youngest  gymnasts, ranging in age from four to six and one who is seven.  We are so very proud of these young gymnasts - Hannah Brune, Morgan Cantrell, Fallon Madding, Landree Malloy, Briannalyn Rinks, Marleigh Romes, De'Ryah Smith, Adaline Trent, McKinley Varner and Conlee Wainscott.  

Brooklyn placed First-Place Individual All-Around Winner for her age bracket.

Charlee placed First-Place Individual

All-Around for her age bracket.

Top five honors for the xcel gymnasts follow:

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Kaeani Fifth Fifth Second   Third
Anna   Fifth Fourth Third Fifth
Mia   Fourth      
Kensley FifthT Fifth      

 

The Jax Gym Level Six Team competed at the Saturday 3:00 session.  Competing were Parker Brock, Tiffany Dooley, Charlee Smith and Brooklyn Theodore.  The team was missing its two youngest competitors.  Gymnasts are coached by Coaches Sara , Jenna and Laurel.  The four team members placed Fourth.  

 

Top three honors for the Level Six gymnasts follow:

Name  Vault  Bars Beam Floor All-Around
Brooklyn Third Second First Third First
Charlee First First Second Third First
Parker     Third    
Tiffani       ThirdT Third

 

Jax Gym Level One Team won the First-Place Team Banner - hurray!

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Adaline   Fifth      
McKinley Third ThirdT SecondT FifthT Third
Brinnalyn   Fourth SecondT   Fifth
Conlee   Third Fourth Second Fourth
Hannah Fifth Fifth First Fourth Third
Marleigh First First   First FirstT

Da'Ryah

Fifth FourthT SecondT ThirdT Fourth
Fallon First First FirstT Fifth First
Landree       Fourth Fifth
Morgan Fourth ThirdT Third SecondT Third

 

Top five honors awarded to the Jax Gym Level One Team gymnasts

Five-year old Marleigh was awarded First-Place Individual All-Around Winner for her age bracket.

Six-year old Fallon was awarded First-Place Individual All-Around Winner for her age bracket.

The competition season has been a bit different this year due to Covid but we are looking forward to our remaining competitions.  The Xcel gymnasts will travel to Shreveport to attend a competition there.  The JO gymnasts will travel to Paragould to attend the Peace, Love and Gymnastics meet there.  We are all so proud of all of our gymnasts and the hard work that they and their coaches put in to compete and have fun!

Mae Armstrong and Elizabeth Scott competed Xcel Diamond in the Saturday 6:00 session.  They compete at the highest Xcel level and are coached by Coach Stacy.

Website Created & Hosted by Doteasy Web Hosting Canada