Aubrey won the First-Place Individual All-Around Award for her age bracket.

Leila won the First-Place Individual All-Around Award for her age bracket.

Ashley, Jax Gym youngest Level Nine gymnast, won the First-Place Individual All Around Award.  Ashley and her sister McKenna joined Jax Gym this summer when their family moved to this area.

Top Honors (First - Fifth) by age and alphabetically by first name follow:

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALLL-AROUND
Lianna       Third  
Kensley Fifth     Fourth  
Danica First   Third Second Second
NoahGrace     Third Third Third
Daisey Fifth Fourth      
Avalynn   Fifth   Fourth Fifth
Makenzie Third Third Third Fourth Third
Ariana Third   First Second First

 

These happy faces make me feel so happy.  Thanks Kelsey for taking alll these great fun photos.

The Jax Team, Levels Six, Eight, Nine and Xcel Gold and Diamond will compete in early January at a meet in New Orleans - which should be tough but a lot of fun for the gymnasts and parents.

Mae Armstrong competed Xcel Diamond on Sunday.  Mae is specializing and competes on  Beam and Floor.  She placed First on Floor.  

The Jax Gym Xcel Gold Team is a fun group - they won the   Third-Place Team Award.

Competing Xcel Gold on Sunday at 11:45 for Jax Gym were Avalynn Barnhill, Makenzie Bunn, Makaelyn Clifton, Ariana Cruz, Danica Delamater, Kensley Hayden, Daisey McCuin, Lianna Overholser, and Noah Grace Williams.

Jax Gym Competitive Levels Three, Six, Eight, Nine and Xcel Silver and

 Gold Compete at weekend meet - in Hot Springs!  Dec 11-12 2021

Jax Gym Competitive Levels Three, Six, Eight, Nine, Xcel Silver and Gold competed this past weekend (Dec 11-12) in the Diamond Gym Sponsored Spa City Competition held in Hot Springs.  Jax Gym did really well - pictures and results follow below.  The competition was held at the Hot Springs Convention Center and was attended by sixteen competing teams.

Jax Gym Xcel Silver gymnasts kicked off the competition for the team on Saturday morning at 8:00.  Competing for Jax Gym Silver were Liz Clouse, Addyson Craven, Adelyn Palmer, Christine Suckup, Aniya Tenner and Avarey Vannuda.  The Silver Team won the 5th-place team award.  

 

Top honors for the team follow - youngest to oldest - alphabetically by first name:

Name Vault Bars Beam Floor All-Around
Avarey     Third T   Fifth T
Christine     Fourth    
Adelyn   Third T      
Addyson Fifth T Fourth T Fourth    

 

The Jax Gym Level Three Team competed on Saturday morning at 11:30.  Competing Level Three were Hayden Black, Kaylee Cox, , Gabrielle Davis, Briaunia Headley, Kayla Leonard, Kinley Lercher, Riley Miller, Anna Mullen, Emerson Orman, Raegan Riley, Mayla Sandoval, Juniper Scott, Ainsley Stacy, Immy Tibbitts, Macie Kate Weatherford and Kadie Williams.

The Jax Gym Level Three Team proudly  won the Second-Place Team Award.

The top five placements follow (by age and then alphabeticall by first name)

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR ALLL-AROUND
Gabrielle Fifth Third Second Fifth Third
MacyKate  Third Second Third    
Kadie   Third First Fourth Second
Kayla Fifth Fourth Second Fourth Third
Mayla     Third    
Anna   Second     Fourth
Kaylee Fifth        
Briaunia     Fifth    
Juniper Second Third Third Second First
Riley     Fourth First Fifth
Emerson Second First First   Second
Riley     Fourth First Fifth
Immy First   First Second Second

 

The Jax Gym Level Six Team competed at 4:15 on Saturday afternoon.  Competing Level Six for Jax Gym were Parker Brock,Leila Bullock, Briana Burrel, Jaeden Cooper, Lillyi Davis, Tiffani Dooley, Aubrey Hague, Lauryn Hague, Carsyn Jones, Kiersten Lewis, Mia Mabry, Josliyn Roberts, Charlee Smith Aubrey

The Jax Gym Level Six Team competed in the Saturday 4:15 session.  Competing for Jax Gym were Parker Brock, Leila Bullock, Briana Burrel, Jaeden Cooper, Lilly Davis, Tiffani Dooley, Aubrey Hague, Lauryn Hague, Carsyn Jones, Kiersten Lewis, Lily Overholser, Joslyn Roberts, Charlee Smith, Grayson Thomas, Melaney Wallace and Savannah White.

The Jax Gym Level Six Team very proudly won the First-Place Team Banner.

Top Five honors earned by the gymnasts follow - by age and then first name alphabetically:

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR
  • ALL-AROUND
Melaney Fourth Fourth   Fifth Fifth
Aubrey Third Fifth Third Second First
Briana     Fourth    
Lily     First Second Third
Leila Second First     First
Kiersten Second Fourth Fourth Fourth Fifth
Joslyn   Fourth   Second  
Brooklyn Fourth Third     Fourth
Lilly   Second Fourth   Third
Grayson       First  
Coooper Fifth     Second Fourth
Parker       Fourth  
Charley   Fifth Fifth   Fifth
Lauryn Second   Fifth

Fourth

 

Jax Gym Levels Eight and  Nine competed along with Xcel Diamond gymnasts from other teams competed in the Sunday morning competition at 8:00.  Competing for Level Eight Team were McKenna Mathis and Nataie Villegas.  Emerson Pulley the third member of the Eight Team was ill and could not compete.  McKenna was injured and did not actually compete but Jax had already paid for the team entry and Natalie was awarded the Team Banner.  She is shown above with the banner.

NAME VAULT BARS BEAM FLOOR  ALL-AROUND
Natalie   Second Third   Fourth

 

Competing for Jax Gym Level Nine Team were Kylie Belew, Reese Craven, Ashley Mathis and Sarah Grace Moss.  Kendyl Bush who is also a Jax Gym Level Nine gymnast was ill and could not compete.  The Jax Gym Level Nine Team won the First-Place Level Nine Banner.  We are very pleased to have five level nine gymnasts!

Top Honors for the Level Nine Team follow by age and alphabetically by first name:

NAME VAULT BARS VAULT FLOOR ALL-AROUND
Ashley Fifth Second First First First
SarahGrace        Third  
Reese Fourth Fourth Fourth Fifth Fifth
Kylie   First Second   Third
           

 

Website Created & Hosted by Doteasy Web Hosting Canada